Haber Detayı
28 Mart 2018 - Çarşamba 11:04 Bu haber 1476 kez okundu
 
81 İLDEN 81 ÖĞRETMEN ŞEHİTLER DİYARINDA
GÜNDEM Haberi
81 İLDEN 81 ÖĞRETMEN ŞEHİTLER DİYARINDA

Çanakkale Destanı’nın yazıldığı aziz topraklardaki mekânları mahallinde inceleyerek edindiği bilgi, deneyim ile milli ve manevi duyguları meslektaşları ve öğrencileri ile paylaşmaları ve öğretmenler arasında iş birliği ve mesleki bilgi paylaşım kültürünün oluşması amaçlanan “81 İlden 81 Öğretmen Çanakkale’de Buluşuyor”  programı gerçekleştirildi.
 
Program, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Öğretmene Hizmet, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Abdi Erdoğan ve Şube Müdürü Fikret Boz ile 81 ilden 81 öğretmenin katılımlarıyla yapıldı. 23 Mart 2018 Cuma günü, MEB Daire Başkanı Abdi Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, MEB Şube Müdürü Fikret Boz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Işıl Korkmaz ve 81 ilimizden misafir öğretmenlerin katılımlarıyla ‘Tanışma Toplantısı” yapıldı.  Tanışma toplantısı ile başlayan ilk gün programı, MEB Daire Başkanı Abdi Erdoğan ve Şube Müdürü Fikret Boz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Işıl Korkmaz ve misafir öğretmenlerin ecdadımızın 'Ya İstiklal Ya İzmihlal' dediği Gelibolu Yarımadası’na intikalleriyle devam etti. Eğitimciler ilk olarak, gecesini gündüzüne katıp vatanını müdafaa etmek için canları pahasına savaşan Mehmetçiklerimizin yaşadıklarına, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ndeki gösterimler ile tanıklık ettiler. Ardından Eceabat Sabancı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda öğle yemeği molası verildi. Molanın ardından Kahraman Gazimiz Seyit Onbaşı’nın arkadaşlarının destan yazarak şehit olduğu Rumeli Mecidiye Şehitliği ve Mecidiye Tabyası ile Şehitler Abidesi ve Conkbayırı Bölgesi ziyaret edildi. İki otobüsle gerçekleşen gezide alan kılavuzları tarafından araçlarda ve sahada bilgilendirmeler yapıldı.
 
81 ilden gelen öğretmenler onuruna gala yemeği verildi. Gala yemeğine, Vali Yardımcısı Ali Candan, MEB Daire Başkanı Abdi Erdoğan, İl Millî Eğitim Müdürü Osman Özkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür V. Sedat Bektaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, MEB Şube Müdürü Fikret Boz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri katıldı.
 
Gala’da, Vali Yardımcısı Ali Candan, MEB Daire Başkanı Abdi Erdoğan ve İl Millî Eğitim Müdürü Osman Özkan birer konuşma gerçekleştirdi. Çanakkale ve Kars’ı temsil eden öğretmenlerimiz duygularını ifade ettikleri birer konuşma yaptılar. Vali Yardımcısı Ali Candan MEB Daire Başkanı Abdi Erdoğan’a, İl Millî Eğitim Müdürü Osman Özkan MEB Şube Müdürü Fikret Boz’a programın anısına hediye takdim ettiler. Protokol üyeleri tarafından misafir öğretmenlere katılım belgeleri takdim edildi.
 
Gezinin ikinci ve son gününde binlerce yıl eskiye dayanan yerleşimlere ev sahipliği yapmış, birçok yıkıma ve savaşa tanıklık etmiş olan Homeros’un destanlarına adı geçen Troya Antik Kenti ziyaret edildi. Öğleden sonra ise şehir merkezine hareket edilerek Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi ve kordon boyu gezildi.

 

 

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: 81, İLDEN, 81, ÖĞRETMEN, ŞEHİTLER, DİYARINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı