Haber Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 15:12 Bu haber 2373 kez okundu
 
BELKİ ULUSLARARASI FAKAT YEREL BİLE DEĞİL (GÖKHAN SARIBIYIK / ÇAN'IN SESİ)
YAŞAM Haberi
BELKİ ULUSLARARASI FAKAT YEREL BİLE DEĞİL (GÖKHAN SARIBIYIK / ÇAN'IN SESİ)

Çan'da günlük yayın yapan Çan'ın Sesi gazetesinde, Gökhan Sarıbıyık isimli köşe yazarı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Uluslararası Şiir Festivali ile alakalı bir yazı yayımlamış.

 

İşte Sarıbıyık'ın çok konuşulan o yazısı :

 

Yerel ol(a)mayan evrensel olamaz!

 

Hele kültürel bir şeylerden bahsediyorsak …

 

Dağlara, koca koca fabrika bacalarıyla  çevrili , yemyeşil olamasa da yeşilimsi bir yer varmış. insanları mutlu değil mutlu olma çabasındaymış.organize etmişler ; ordan burdan müsizyenler ,şairler getirilmiş…

 

Gece olmuş bitmiş. demişler ki niye müzisyen ithalatı ?bizim memleketin toprağı verimlidir; biber, domates her şey yetişir de bir şair mi çıkaramamış ? bizim memleketlerin domatesleri burcu burcu anadolu kokar.

 

Kavunun iyisini biz koklayarak bilirdik .şimdi ne domates kokuyor , ne kavunlar. Bir de bizim yediğimiz domatesin ve diğer meyve ve bitkinin tohumları yenmez , biriktirilir yine ekilirdi. şimdi ki domatesler ne ekilir,ne yenilir cinsten.

 

Biz de kültür yönetimi de ekonomi politikaları gibi . samanı ihraç ederken ithal eder olduk ; şair ihraç ederken ithal eder olduk !

 

Ben Fazıl ( sayın ) hocamı orda görmek isterdim , Muhammed Yavaş kardeşimi  görmek isterdim. Çan’ın köylerindeki nice şair , ozan abilerimi, kardeşlerimi görmek isterdim.

 

Bu topraklar ne verimliymiş demek isterdim ; kaldı kı çorak değildir toprağımız ! Bir şeylerin kıymetini hep sonradan , çoook sonradan öğrenmek bizde bir adet midir ? Şair yaşarken kıymet görmez ,öldükten sonra şiirleriyle anma geceleri yapılarak ‘’ bakın biz seviyorduk, unutmadık’’ izlenimi … Aynı şey bütün kültür ve sanat adamaları için geçerlidir. Rahmetli İbrahim Bodur beyefendilerin canı mareşal için bu bile yapılmıyor da … Bırakın anma gecelerini adını anan yok !
Çözüm !

 

Köylerden  kasabalara, ilçelerden büyükşehirlere kadar kültür yöneticileri lazımdır ! bizde genel çerçevede kültür yönetimi kültür bakanlığı’ndadır. peki şehirlerde , ilçelerde , taşrada ? -taşranın kültüre ihtiyacı yok mudur ? -tahrirat memurları efendim ! yazı yazmakla kültür işlerinin bir bağı var mıdır ? yahut kültür işleri yalnız yazı yazmakla mı olur bilemiyorum.

 

Efendim bir bölgenin kültürü her şeyidir. onun vitrinidir. onu biraz daha cilalayarak yalnız ilçenin ve bölgenin değil ülkenin reklamını bile yapabilirsiniz. yoz kültürlerde büyümüş yabancı turist bize geldiğinde ağzı açık kalıyor...

 

Biz niye bunların farkında değiliz ? Çözüm bellidir . Memleketin ozanlarını toplar onun tohumlarını geleceğe ekersin. Müzisyen ithal ederek tohumsuz domatesler gibi yalnız öğünü atlatırsın o kadar ! Bu memleketin çok kıymetli müzisyenleri,şairleri,yazarları,ressamları ; sanatçıları var …

 

Onlara dokunun ki meyve verebilsinler ; onları tekrar tekrar geleceğe ekmeli !

 

Gökhan Sarıbıyık / Çan'ın Sesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: BELKİ, ULUSLARARASI, FAKAT, YEREL, BİLE, DEĞİL, (GÖKHAN, SARIBIYIK, /, ÇAN'IN, SESİ),
Yorumlar
Haber Yazılımı