Haber Detayı
18 Eylül 2018 - Salı 13:21 Bu haber 6117 kez okundu
 
ÇAN'IN 4 OLAN İL GENEL MECLİS ÜYESİ SAYISI 3'E DÜŞTÜ
SİYASET Haberi
ÇAN'IN 4 OLAN İL GENEL MECLİS ÜYESİ SAYISI 3'E DÜŞTÜ

Çan'ın, İl Genel Meclis Üyesi sayısı 2014 seçimlerinde 4'tü. Bu 4 üyeyi 3 Ak Parti 1 MHP paylaşırken Çan'da, CHP İl Genel Meclis Üyesi çıkartamamıştı.

 

Mart 2019'da yapılacak seçimlerde İl Genel Meclis Üyesi sayısı 3'e düştü. Yani bu Çan'ın nüfusunun azaldığı anlamına geliyor.

 

Nüfusu köylerle birlikte 50 bini bulan ilçelerden 4 il genel çıkarken, 50 binin altında kalan ilçelerin il genel sayısı düşüyor.

 

2014 yılında Çan nüfusu köylerle birlikte 50 bini buluyorken, 2019 seçimlerinde Çan nüfusu köylerle birlikte 50 bini bulmayacak. Çan'ın, il genel sayısının 4'ten 3'e düşmesi yani Çan'ın nüfus olarak azalması Çanlıları tedirgin etti.

 

Komşu ilçe Biga'nın sadece ilçe bazında 50 bini bulduğu yerde, Çan'ın köyleriyle 50 bini bulmaması üzerine Çanlılar, Çan niye bu kadar geri kaldı sorusunu sordular.

 

Öte yandan, 3 kişiden oluşacak İl Genel Meclis Üyeliği için Çan'da partiler arasında kıyasıya bir mücadele olacak. 1 İl Genel Meclis Üyesi'nin Ak Parti'den olmasına kesin gözüyle bakılırken, diğer iki koltuk için Ak Parti, İYİ Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi arasında kıyasıya bir rekabet olacak. 

 

İl Genel Meclis Üyeliği için kamuoyunda ismi geçen isimler şu şekilde ; Ünsal Dirlik, Halil İbrahim Demir, Hüseyin Yıldırım, Davut Tekne, Tandoğan Tolga (Ak Parti), Orhan Sarıoğlu, Ramazan Mesut Özyurt, Tarık Özkan, Erdal Güler (CHP), Adnan Seçen (İYİ Parti), Orhan Görmez (Saadet Partisi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAN'IN, 4, OLAN, İL, GENEL, MECLİS, ÜYESİ, SAYISI, 3'E, DÜŞTÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı