Haber Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 00:25 Bu haber 8483 kez okundu
 
ÇAN HALKI ZEHİRLENİYOR !!!
GÜNDEM Haberi
ÇAN HALKI ZEHİRLENİYOR !!!

Çan'ımızda faaliyete geçen ve deneme üretimi yapan ikinci termik santralin bacasından duman çıkarken çekilmiş fotoğraflar Çanlı vatandaşlarımızı isyan ettirdi.

Çan'ımızın ikinci termiğinden çıkan dumanların fotoğrafları yaşadığımız ilçede tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serdi.

Konuyla ilgili Haberciniz17 olarak bir araştırma yaptık ve halkın memnuniyetsizliğini gördük.

Konu, ilk olarak CHP Gençlik Kolları Başkanı Tarık Özkan tarafından, ‘’ Memleket elden gidiyor dostlar!! Gelecekte çocuklarımızın yüzüne bakamayacağız, herkes şapkasını önüne alıp düşünsün, sessiz kalan arkadaşlar acıyı maalesef ki yaşayarak tecrübe edecekler’’ ifadeleri kullanılarak paylaşılmıştı. Tarık Özkan’ın paylaşımı kısa sürede yüzlerce Çanlı tarafından kendi hesaplarında paylaşılırken, Çanlı vatandaşlarımız yaşanan duruma tepki gösterdi.

Başta; Çan Çevre Derneği olmak üzere, Çan’ın bir çok vatandaşından konuyla ilgili tepki geldi. 

İkinci termiğin bacasından çıkan duman ile hava kirliliğinin arttığını ve Çan’ın yaşanmaz bir yere dönüştüğünü savunan vatandaşlar, yetkililerden duyarlı olmalarını istedi.

Gazetemizin özel olarak görüştüğü Çanlı bir vatandaş, Bursa'daki Onkoloji Hastanesi'nde ağırlıklı olarak Çanlı vatandaşların bulunduğunu ve bunun hava kirliliğinden kaynaklandığını anlattı ve emekli olan çoğu vatandaşın Çanakkale'den bir daire alıp Çan'ın kirli havasından kaçtığını ve bu durumun Çan'a zarar verdiğinden bahsetti.

Bir başka Çanlı vatandaş ta, sosyal medya hesabında ‘’ Çan 2 Termik Santrali'nde neler oluyor, Bu yedek bacaymış yanındaki büyük baca yakında faaliyete geçecekmiş. 3 tane filtre olması gerekirken 1 filtre kullanılmış bunu burada çalışanlar söylüyor. SİZİN PİS ZEHİRLİ DUMANINIZI SOLUMAK ZEHİRLENMEK ZORUNDA DEĞİLİZ. UYANIN MİLLET, Burada parti gözetmiyoruz. Memleket savunuyoruz herkesin dikkatine"  ifadelerini kullanarak konuyla ilgili tepkisini dile getirdi.

İkinci termiğin bacasından çıkan kirli dumana CHP Çan İlçe Örgütü Başkanı Ümran Aydın da  sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Konuyla ilgili en sert tepki ise Çan Çevre Derneği’nden geldi. Çevre Derneği başkanı Hamza Yıldız, ‘’ Çan tam bir cehenneme döndü. Bunun karşılığı da kanser olarak, kalp ve damar hastalığı olarak, solunum yolu hastalıkları olarak bize dönüyor, ölümler arttı, artık buna bir dur demenin zamanı geldi. Çan, kanser oranı en yüksek ilçelerden biri. Çocuklarımızın yüzde 65 -70’i astım ve solunum yolu rahatsızı. Son günlerde de erken ölümler Çan’ın kaderi oldu, yetkililer bir açıklama yapmaktan kaçınıyor ama artık buna bir dur demenin zamanı geldi’’ ifadelerini kullandı.

Canımız ilçemizin, hava kirliliğine maruz kalması, yetkililerin üç kuruş fazla kazanmak için, bizlere zehirli duman solutması katiyyen kabul edilemez bir durumdur.

Bu konuyla alakalı, parti gözetmeksizin herkesi tepki koymaya çağırıyoruz. Yaşadığımız şehrin cehenneme dönmesine kimsenin susmaya vicdanı razı olmamalı. Bu işin Ak Parti’si, MHP’si, CHP’si olmamalı, kimse bu konuya tepki göstermekten korkmamalıdır.

Haberciniz17 ailesi olarak konunun takipçisi olacağız. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerektiğine inanıyor, bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Muhabir : Muhammed Yavaş

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAN, HALKI, ZEHİRLENİYOR, !!!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı