Haber Detayı
15 Aralık 2018 - Cumartesi 22:48 Bu haber 4555 kez okundu
 
GREENPEACE ÇAN'I ve BÖLGEMİZİ TANITTI, AMA...
Burası ölüme terk edilmiş bir bölge.
- Haberi
GREENPEACE ÇAN'I ve BÖLGEMİZİ TANITTI, AMA...

"Burası ölüme terk edilmiş bir bölge. “

 

Yukarıda okuduğunuz cümle kaç zamandır belli çevreler tarafından dile getiriliyor. Bugün de GreenPeace Türkiye sayfasında hazırlanan bir video yayınlandı.

 

Görseldeki abi 800 nüfuslu Yayaköy’ün 80 kişi kalmasından şikayetçi. “İyi güzel de, oradaki tarlaların satış ve alım işlemlerinde değerinin 3-4 katına arazilerinizi satarken aklınıza gelmedi mi?” diye soruveresimiz gelmedi değil. Görseldeki abi satmakla da kalmayıp arabuluculukta yaptı diye öğrendik arazi satışlarında.

 

Bugüne kadar konuyla ilgili açıklamalara, paylaşımlara, yorumlara bakıyorsunuz. Herkes çevreci, herkes vatan millet ve doğa sevdalısı, herkes ak kaşık!

 

Ben Çanakkale merkez doğumluyum. Çan’da 1 yıldır  yaşıyorum. Biraz araştırma yaptım,18 Mart Çan Termik Santrali 2004 yılından beri faaliyet gösteriyor ilçede. O zamanlarda 3-5 kişinin çıkardığı ses, 2. Termik santralin faaliyete geçmesiyle biraz daha artmış ama İşin garibi, son 1-2 senedir konuşan insanlar 2004 yılında da Çan’daymış.

Bu nasıl ikiyüzlülüktür?
 

3-5 katı fiyatlara koşa koşa satmışsınız tarlalarınızı. Ya da bu satışlar gerekleşirken, üretim başlamadan önce ve başlarken susup oturmuşsunuz. Şimdi şirinlik derdindesiniz.

 

Bölgeye yapılan enerji yatırımlarının kararlarının çıktığı Ankara’ya bir vekil yollamışsınız, o da kursağınızda kalmış. Mecliste mikrofondan konuşmak dışında bir icraatı ne yazık ki pek olamamış. Masaya vurmamış, bölgeme bunu yapmanıza izin veremeyiz dememiş, dikkat çekmek için istifa etmemiş, bir eylemde bulunmamış. Sadece açıklama yapmış.

 

Aday adayımız var, şair, yazar, çevreci şu bu. O’nun da pek bir açıklamasına ya da girişimine denk gelmedim uzun süredir, ta ki 6-7 ay öncesine kadar. Ne hikmetse artık!

 

Bir de Çevreciler(!) var Çan’da son dönemde, dikkat ediyorum.

 

Nedendir bilinmez, önceleri hiç olmayan ama birdenbire ortaya çıkan insanlar var. Siyaseten, asaleten, fikren, en’de en.

 

Geçmişlerinde birkaç organizasyonda bulunmuşlar, sonra kabuklarına çekilmişler. Canları sıkılınca da hooop tekrar sahneye. Alkışlar onlara.

 

2004 yılından hatta daha öncesinden havasına suyuna toprağına sahip çıkanları tenzih ederek söylüyorum,

 

Geri kalanlar,

Siz İKİYÜZLÜSÜNÜZ!

Rahat uyuyun, "Burası ‘artık’ ölüme terk edilmiş bir bölge. “

 

 

 

Kaynak: Editör: Ahsen Metin İNAL
Etiketler: GREENPEACE, ÇAN'I, ve, BÖLGEMİZİ, TANITTI,, AMA...,
Yorumlar
Haber Yazılımı