Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 12:50 Bu haber 1534 kez okundu
 
LAPSEKİ'Yİ KARIŞTIRACAK İDDİALAR!
Altıncı firma gelince çeşmedeki sular kesildi.. Kaynak : Aynalı Pazar.
- Haberi
LAPSEKİ'Yİ KARIŞTIRACAK İDDİALAR!

HALK TEMİZ SU İÇMEK İÇİN İMİCE YAPMIŞTI

30 yıl önce susuzlukla kıvranan Lâpseki halkı kendi aralarında “İmece” usulü ile topladığı paralarla, Dumanlı Dağ’dan Lapseki merkezde yaptırılan bir çeşmelere su getirdi. 30 yıldır kullanılan ve Lâpseki halkının parasıyla yaptırılan bu çeşmelerden ise son zamanlarda su akmıyor! İddia o ki; Şahinli Köyünde altın çıkartan maden şirketi bu suyu kendisi kullanıyor. Buna izni verenin ise Lâpseki’nin AK Partili Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz! İddialar sadece bununla da sınırlı değil! Lapseki halkının arsenikli su içirildiği ve Lapseki sularının Belediye tarafından altın madenciliğine 10 yıllığına kiralandığı da iddialar arasında..

 

Son yıllarda içme su ve kullanma su sorunu Lâpseki’de en büyük sorun olarak öne çıktı. Su sorunu bundan 30 yıl öncede vardı. Öyle ki, halk susuzluktan bunalınca “İmece” usulü ile herkes kendi bütçesi uygun olduğu kadar para vererek Dumanlı Dağ’dan Lâpseki’de yaptırılan çeşmelere içme suyu getirtti. Yıllar önce Lâpseki halkının cebinden para vererek getirttiği ve yaptırılan çeşmeden akan su ise artık akmıyor!

 

"HALKIN PARASIYLA GETİRİLEN SUYU MADENCİLER Mİ KULLANIYOR?"

30 yıl önce Lâpseki’ye Dumanlı Dağ’dan getirilen ve ilçede herkesin içme suyu olarak kullanılan su son aylarda adeta buharlaştı! CHP’li İl Genel Meclis üyesi Hicri Nalbant söz konuyu çeşmelere gelen su ile ilgili olarak ilginç iddialarda bulundu. Nalbant’ın iddiasına göre halkın parası ile getirilen ve kullanılan suyu şu anda Şahinli Köyü yakınlarında altın madenciliği yapan TÜMAD’ın şantiyesinde kullanılıyor.

 

30 yıl önce Lâpseki halkının susuz kaldığını ve dönemin kaymakamı, belediye başkanı ve diğer yetkililer ile birlikte oluşturulan heyetin içinde olduğunu açıklayan Hicri Nalbant; “O yıllarda büyük su sıkıntısı çekiliyordu. Halk çareyi kendisi arasında para toplayarak Dumanlı Dağ’da bulunan tatlı su kaynağından ilçeye su getirilmesini istedi. Bunun için de halkın her kesiminden bütçelerine uygun olarak imece usulü ile para toplandı. İçerisinde benimde bulunduğum heyete bu paralar teslim edildi. Dönemin kaymakamı, Belediye Başkanı ve diğer yetkililer ile biz incelemelerde bulunduktan sonra Dumanlı Dağ’dan Lâpseki’ye getirilecek su için çalışma yaptık. Bir süre sonrada buradan gelen tatlı su ilçe merkezine yapılan çeşme ile halkın kullanımına sunuldu. 30 yıldır insanlar ellerinde bidonlarla bu çeşmeden içme suyu ihtiyaçlarını karşıladılar” dedi.

 

ALTINCI FİRMA GELDİ.. ÇEŞMELERDEKİ SU KESİLDİ!

CHP İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant suyun akıbeti ile ilgili olarak ise ilginç bir iddia ortaya attı. Halkın dişinden tırnağından arttırdığı paralarla Lâpseki’ye getirilen suyun Şahinli’de TÜMAD isimli Altın Madenciliği yapan firmanın şantiyelerinde kullanıldığını açıklayan Hicri Nalbant; “Şahinliye bu altın madencisi firma geldi, çeşmelerden su akmamaya başladı! Suların geldiği yer bu maden işletmesinin yakınından geçiyor. Ben bu sorunu İl Genel Meclisinde de gündeme getirdim. Sular şu an akmıyor. Ne zamana kadar derseniz? Lâpseki’ye şu anda Bayramdere Barajından su geliyor. O su Bayramdere Barajından gelmeye başladıktan sonra bu çeşmelere Bayramdere Barajının suyunu bağladılar” dedi.

 

İMECE İLE GETİRİLEN SU NEREYE GİTTİ? BELEDİYE BAŞKANI İYİ BİLİYOR!

Dumanlı Dağ’dan gelen tatlı suyun çeşmelerden akması gerekirken; şu anda Bayramdere Barajından gelen suyun çeşmelere bağlandığını belirten Hicri Nalbant; Dumanlı Dağ’dan gelen suyun akıbetini ise Lâpseki’nin AK Partili Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’ın bildiğini söyledi. Nalbant; “Şimdi çeşmelerden akan su Bayramdere Barajından gelen su’dur. Bu çeşmelerden akması gereken su nereye gitti? Bu suyun nereye gittiğini Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz çok iyi biliyor. Belediye başkanının bilgisi dahilinde bu su gitti” dedi.

 

LAPSEKİ HALKI ARSENİKLİ SU İÇİYOR!

Halkın parasıyla getirilen tatlı suyun madencilerin kullanımına sunulduğu açıklayan Hicri Nalbant açıklamalarının devamında ise şok bir iddia da daha bulundu. Tatlı suyu madencilerin kullandığını açıklayan Nalbant bunun karşılığında ise Lâpseki halkına Arsenikli su içirildiğini iddia etti! Nalbant “Bu suyun gittiği yer ile ilgili olarak benim duyumlarım şu şekilde; o su maden firmasının şantiyesine gidiyor. Lâpseki halkının imece ile getirdiği tatlı suyu madenciler içiyorlar. Lâpseki de arsenikli suyu içiyor. Belediye başkanı çıksın açıklamasını yapsın, bu suyu madenciler mi kullanıyor, halk mı?”

 

İLLERBANKASI BÖLGE MÜDÜRÜ AÇIKLADI: BAYRAMDERE SUYU ARSENİKLİ!

Lapseki’de çeşmelerden akan içme ve kullanım sularının geldiği Bayramdere Barajındaki suların Arsenikli olduğunu söyleyen Hicri Nalbant, bu tespiti İller Bankası Bölge Müdürlüğünün yaptığı açıkladı. Nalbant; “İki yıl önce dönemin Çanakkale Valisi Hamza Erkal’in başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Lâpseki’nin su ihtiyacını karşılamak üzere Bayramdere Barajından su getirilmesi projesi gündeme geldi. DSİ’nin yapacağı çalışma karşılığında İller Bankası da arıtma tesisi için destek verecekti. Vali Hamza Erkal’in karşısında kürsüye konuşma yapmak için çıkan İller Bankası Bölge Müdürü; ‘Bayramdere Barajında yaptığımız incelemelerde su da normalin iki katı yüksekliğinde Arsenik zehrine rastlanmıştır’ ifadelerini kullandı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: LAPSEKİ'Yİ, KARIŞTIRACAK, İDDİALAR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı