Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 15:42 Bu haber 1656 kez okundu
 
MİLLET KIRAATHANELERİNİ MİLLETE SORDUK
SİYASET Haberi
MİLLET KIRAATHANELERİNİ MİLLETE SORDUK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaadi olarak açıkladığı, gündem yaratan ''Millet Kıraathanesi'' projesini Çan sokaklarında millete sorduk. 

Kitap okunacak, ücretsiz çay, wifi, kek ve simit olacak denen millet kıraathanesi fikri, milleti pek cezbetmemiş gibi ancak yine de bu fikri benimseyen, kabul eden, hoşuna giden vatandaşlar mevcut.

Vatandaşların çoğunda ise bir belirsizlik, bir 'nasıl olacak' düşüncesi hakim.

İşte Millet Kıraathaneleri konusunda milletin düşünceleri ;

OLUMLU DÜŞÜNCELER 

__Yaşım 62. Fabrikadan emekliyim, 62 senedir de Çan'dayım. Emekli olduğumdan beri zaten gidip kahvede oturuyorum. Kahveye gidip çaya para vereceğime, milletin kıraathanesine gider otururuz. Düşünenden Allah razı olsun. Çok iyi fikir.

__19 yaşındayım, üniversite öğrencisyim. Eğer gidip arkadaşlarla hiç para vermeden yiyip, içerek batak oynayacaksak ben bu kıraathaneye giderim ki oyun oynamasam da giderim, gerçekten çok güzel fikir.

__35 yaşındayım, öğretmenim. Millet Kıraathanesi derken bence Atatürk'ün açtığı Halkevleri gibi bir proje düşünülüyor ki bu bence köy enstitüsü etkisi bile yaratır ülkede. Eğer kötü niyetli kişilerin bedava yiyip içme yeri gibi görmediği ve gerçekten amacına uygun bir yer olarak kullanılırsa, bu proje ile Türkiye'de kitap okuma oranı son derece artar.

__41 yaşındayım, esnafım. Reisimiz düşündüyse, böyle uygun görmüştür bir bildiği vardır, elbette güzel fikir. Sayın Cumhurbaşkanımız hiç kötü bir şey düşünür mü

OLUMSUZ DÜŞÜNCELER

__ Yaşım 21. Ülkedeki tek sorun kıraathane mi yani. 3 milyon işsiz genç gidip işsiz işsiz kıraathanelerde mi oturacak. Neden millet kıraathanesi yerine millet fabrikası açılmıyor

__58 yaşında emekli memurum, sol görüşlüyüm. Kıraathane değil ama meyhane açıp rakıyı da ucuzlatırlarsa belki oy veririm. Millet aç kıraathane diyorlar. Aç ayı oynar mı

__44 yaşında öğretmenim. Mahalleye muhtar seçmiyoruz, ülkeye başkan seçiyoruz. Ne o öyle mahalleliyi ikna eden muhtarlar gibi, bana oy verirseniz kıraathane yapacağım falan. 

__56 yaşındayım. Benim kadın halimle gidip o kıraathanede oturacak halim yok, oturmayacaksam da böyle bir projeye neden sevineyim.

SORULAN SORULAR 

__Kızlı erkekli gidip oturabilecek miyiz ? Yoksa sadece erkeklere mi özel ? Erkeklere özelse ben niye oy vereyim ? (20 yaşında üniversite öğrencisi)

__Wifi'nin kotası olacak mıymış? Millet kıraathanesinin wifisine bağlanıp, eleştiri yapabilecek miyiz ? (32 yaşında esnaf)

__Millet kıraathanesi çok güzel fikir de, mesela bize iş imkanı sağlar mı ? Yani ben mesela asgari ücrete gidip o kıraathanede sigortalı çalışabilir miyim ? Bu durumda maaşımı ve sigortamı devlet mi öder ? (20 yaşında askerden yeni gelmiş işsiz)

__Nasıl olacağı, ne olacağı hakkında bir fikri olan var mı ? Tamam çay, kek, internet falan. Bunları kim verecek, kitapları kim getirecek, kıraathaneyi kim açacak ? Güzel fikir aslında işsizliği de önler.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLLET, KIRAATHANELERİNİ, MİLLETE, SORDUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı