Yazı Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 12:00
 
OBEZ BEYİNLİ SAĞLIKSIZ NESİLLER
Yücel Doğan
y.dogan
 
 

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana en önemli en kıymetli ve belki de en zor olan şeydi bilgiye ulaşmak. İnsanlar binlerce kilometre yol giderlerdi kah at sırtında kah tren kompartımanında. Bir dünya para harcanırdı yeni bir şey öğrenmek için. Evet zordu bilgiye ulaşmak, yeni bir şeyler öğrenmek. Kitaplarımız, defterlerimiz vardı kardeşlerimize bırakmak için aldığımız. Zordu, meşakkatliydi, pahalıydı ama lezzetliydi. Aynı annelerimizin yemekleri gibi. Bıkmazdık annemizin yemeğinden de yeni bir bilgi ve tecrübe kazanmak için katettiğimiz yollardan da.

Siz hiç duydunuz mu bir doktorun “Annenin yemeklerinden yemeyeceksin! Yoksa daha da şişmanlarsın” dediğini. Hep hazır gıdalardan ve hamburger tarzı yiyeceklerden uzak durmamızı söylerler öyle değil mi? Hep düşünmüşümdür acaba bu hazır gıdaları bizi şişmanlatmak veya zehirlemek için mi üretiyorlar? Yoksa annemin elinde bir özellik var da sağlıklı yemekler yapabiliyor? Aslında konunun özü şu ki hazır gıdalarda bir toptancılık var. Yani sadece sizi düşünmüyorlar. Herkese göre ortak bir tat söz konusu. Ama annemin yemeği bana özgü, tam bana göre.

Eğitim de böyle değil mi? Özgün olmalı, tat alınmalı. Annemin elinden çıkan yemek gibi öğretmenin özgün gayretiyle aktarılmalı. Yani eğitim yemeğini yapan öğretmen olmalı. Elbette teknoloji kullanılmalı, tabi ki internet olmalı. Fakat iş ne teknolojiye ne de internete bırakılmalı. Gün gelir matrixin içinde buluveririz kendimizi maazallah.

Yazımın başında da belirttiğim gibi bilgiye ulaşmak zordu fakat lezzetliydi. Günümüzde ise sadece bir tık ötede. Artık çocuklarımız sözlük kullanmıyor. Hatta sözlüğe sözlük de demiyor translate diyor. Şu durumda bilgiye ulaşmak kolay bilginin kendisi maalesef basit kaldı. Bir de hazır toptancı bir bilgi aktarımı söz konusu olunca, “obez beyinli sağlıksız nesiller” aramıza hoş geldiniz.  

 

                                                                                                                                          Yücel DOĞAN

                                                                                                                             Çan Karşıyaka Mesleki ve Teknik

                                          Anadolu Lisesi Müdürü

 
Etiketler: OBEZ, BEYİNLİ, SAĞLIKSIZ, NESİLLER,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı